Lanyards and Accessories
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (54)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (14)
- (1)
- (8)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (6)
- (3)
- (4)
- (5)
- (5)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Ergodyne™ Squids™ 3703 Elastic Loop Tool Tails™
Elastic loop Tool Tails™ provide retrofit attachment points to a variety of tools and equipment.
| Load Bearing Capacity (English) | 15 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 6.8 kg |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 121-2018 standard |
Ergodyne™ Squids™ 3100F(x) Tool Lanyard Single Carabiner
Squids™ 3100F(x) Tool Lanyard Single Carabiner is designed to prevent falling objects and reduce shock load.
Ergodyne™ Squids™ 3118F(x) Tool Lanyard Dual Locking Carabiner
Squids™ 3118F(x) Tool Lanyard Dual Locking Carabiner is designed to prevent falling objects and reduce shock load.
Ergodyne™ Squids™ 3704 Wire Tool Attachment with Loop Tool Tail™
Squids™ 3704 Wire Tool Attachment with Loop Tool Tail™ features a loop end to securely connect tool lanyards to tools with small captive holes.
Ergodyne™ Squids™ 3150 Elastic Tool Lanyard with Buckle
Squids™ 3150 Elastic Tool Lanyard with Buckle is compact and ideal for tethering small hand tools.
Ergodyne™ Squids™ 3115 Wrist Tool Lanyard
Adjustable wrist lanyard tethers tools, which limits the distance of a dropped tool and reduces snag hazards.
| Length (Metric) | 13 to 18 cm |
|---|---|
| Length (English) | 5 to 7 in. |
| Certifications/Compliance | Approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard |
MSA™ Workman™ Mini Personal Fall Limiter with Carabiner
For use in manufacturing, working at Heights, aviation. MSA™ Workman™ Mini Personal Fall Limiter with Carabiner provides increased user safety at lower heights.
| Load Bearing Capacity (English) | 400 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181.44 kg |
| Width (English) | 3.9 in. |
| Length (Metric) | 33 cm |
| Product Type | Mini personal fall limiter |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.14, Class A, CSA Z259.2.2, OSHA, EN 360:2002, ABNT NBR 14628, GB 24544-2009 |
| Width (Metric) | 9.9 cm |
Ergodyne™ Squids™ 3108F(x) Tool Lanyard Single Locking Carabiner
Squids™ 3108F(x) Tool Lanyard Single Locking Carabiner is designed to prevent falling objects and reduce shock load.
Ergodyne™ Squids™ 3193 Tape Measure Tethering Kit - 2lbs/0.9kg
Tool Tethering Kit allows users to tether tape measures making it easy to use tools on the job while preventing dropped objects when working at-heights.
Ergodyne™ Squids™ 3130M Coiled Cable Lanyard
Squids™ 3130M Coiled Cable Lanyard reduces snag hazards of traditional lanyards while preventing dropped objects.
Petzl™ Grillon™ Hook
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type | Adjustable Lanyard |
|---|---|
| Certifications/Compliance | CE, EN358 |
| Connector Types | Hook |
PETZL AMERICA LAYNARD JANE BLK 100CM
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC1955707 LAYNARD JANE BLK 100CM
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More